فردویژن 1402

انواع Ups چیست | راهنمای خرید یوپی اس

در این مقاله از الکاو در مورد اهمیت استفاده از برق اضطراری و انواع UPS صنعتی مورد نیاز برای دستگاه و دوربین های مداربسته و همچنین راهنمای خرید یو پی اس UPS به طور کاملا مفصل صحبت خواهیم کرد.

امروزه با توجه به استفاده روز افزون از تجهیزات الکترونیکی، امنیتی، حفاظتی و نقش تعیین کننده آنها در زندگی روزمره ما نیاز به آن است که در صورت قطعی برق و از دسترس خارج شدن این تجهیزات مهم سریعا این سیستم ها به حالت اولیه خود برگشته و عملکرد خود را ادامه دهند.

مدار یک یو پی اس UPS

تعریف UPS در سایت ویکی پدیا 

Define UPS on Wikipedia


یوپی‌اس یا منبع تغذیهٔ بدون وقفه (به انگلیسی: Uninterruptible power supply یا UPS) وسیله‌ای است که در کنار یک رایانه (یا مصرف‌کنندهٔ برقی دیگر) نصب می‌شود و هنگام قطع یا تغییرات شدید ولتاژ ورودی، امکان ادامهٔ کار در حالت نرمال را برای مصرف‌کننده فراهم می‌کند.

UPS های کوچک معمولاً درون خود، یک باتری دارند که هنگام وجود برق در حالت عادی آن را شارژ می‌کنند. هنگام قطع برق یا افت ولتاژ زمانی که ولتاژ از یک مقدار کمتر شود UPS به‌طور اتوماتیک منبع تغذیه رایانه را از برق شهر به باتری موجود درون خود تغییر می‌دهد این کار در مدت زمانی حدود یک یا ۲ میلی‌ثانیه انجام می‌پذیرد و در نتیجه رایانه متوجه قطع جریان الکتریکی نشده و به کار خود ادامه می‌دهد.

برق اضطراری یا UPS مخفف می تواند جایگزین مناسبی به جای برق شهری در مواقع قطعی آن باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع UPS ، نحوه عملکرد آن و معایب و مزایای آن آشنا کنیم. پس بدون اتلاف وقت به سراغ اصل مطلب می رویم.

یو پی اس یا برق اضطراری

انواع UPS چیست | یو پی اس دوربین مداربسته
(What is a UPS? | UPS For  CCTV (Uninterruptible Power Supply


1- ups با جریان مستقیم یا ۱۲ ولتی (DC) برای دوربین مداربسته:

با توجه به استفاده بالا از سیستم های دوربین مداربسته و حساسیت در دسترس بودن آن شرکت های ایرانی اقدام به طراحی نوعی UPS جهت استفاده در دوربین های مداربسته کرده اند، این UPS ها در حقیقت فقط می توانند خروجی برق ۱۲ ولت داشته باشند و فقط دستگاه هایی را می توانند روشن کنند که با برق ۱۲ ولت عملکرد دارند، با توجه به اینکه دوربین های مداربسته و DVR ها با استفاده از برق ۱۲ ولت مستقیم یا DC عملکرد دارند می توان از این UPS ها در سیستم مداربسته استفاده کرد.

-معایب ups های ۱۲ ولت DC برای دوربین مداربسته

این UPS ها با توجه به اینکه فقط می توانند خروجی ۱۲ ولت داشته باشند از آنها در سیستم های دیگر نمی توان استفاده کرد، به طور مثال اگر شما یک مودم وایرلس جهت انتقال تصویر در سیستم حفاظتی خود داشته باشید و یا یک مانیتور که به وسیله آن تصاویر را مشاهده می کنید قادر نخواهید بود به این سیستم برق اضطراری که ولتاژ ۱۲ ولت خروجی دارد متصل نمایید.

-مزایا یو پی اس ۱۲ ولت DC برای دوریبن مداربسته

با توجه به قیمت بالای UPS های ۲۲۰ ولت آنلاین و آفلاین این UPS ها دارای قیمت بسیار مناسب تری هستند، با توجه به اینکه در این UPS ها مدارات مرتبط به رگوله ساز ولتاژ ۲۲۰ ولت و مبدل برق ۱۲ به ۲۲۰ و تعدادی از مدارات دیگر حذف شده اند قیمت این UPS ها به مراتب پایین تر و کم هزینه تر نسبت به UPS های ۲۲۰ ولت است.

در این نوع UPS های مخصوص دوربین مداربسته که عمدتا در خود ایران تولید می شود یک عدد منبع تغذیه ۱۲ ولت با آمپر های مختلف وجود دارد، که این مسئله باعث می شود هزینه خرید تجهیزات سوئیچینگ کاهش یابد.

از دیگر معایب UPS های مداربسته DC این است که شما در صورتی که نیاز دارید آداپتور و یا سوئیچینگ خود را در مکانی دورتر از DVR قرار دهید نمی توانید برق DC را برای دوربین های مداربسته به فاصله ای بیش از ۱۰۰ متر انتقال دهید، در این زمان است که شما نیازمند یک UPS AC هستید تا بتوانید ولتاژ ۲۲۰ را راحت تر به آن نقطه انتقال داده و در آن مکان از یک آداپتور مخصوص دوربین مداربسته استفاده نمائید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.